اصلاح و شستشو در تهران

اصلاح و شستشو در تهران

اصلاح موی سگ

هنگامی که از یک حیوان خانگی نگهداری می کنیم، مراقبت از سلامت پوست و موی حیوان یکی از مهمترین مسائلیست که توجه به آن علاوه بر سلامت حیوان، برای حفظ سلامت خانواده نیز بسیار مهم است. بدن سگها، باتوجه به نژاد آنها از انواع مختلفی از مو پوشیده شده است. پوشش موی سگ تاثیر مراقبتی بالایی برای سلامت حیوان دارد.

مسلماً در طبیعت به اصلاح موی سگ و اصلاح موی گربه نیازی نیست و در نژادهایی که در طبیعت زندگی می کنند با تغییر فصول، پوشش موی حیوان به تدریج تعویض میشود. در فصول گرم سال، موهای زمستانی حیوان کم کم ریخته و پوشش خنک تابستانی جایگزین آن می شود. ولی وقتی از حیوان خانگی صحبت میکنیم، در برخی از موارد کوتاهی موی حیوان نه تنها پیشنهاد می شود، بلکه لازم و ضروری می باشد. ولی همواره در نظر داشته باشید که تقریباً تمامی سگها پس از اصلاح موی حیوان به صورت کامل و خیلی کوتاه، تا مدتها احساس خوبی نخواهند داشت و تغییرات رفتاری منفی زیادی پس از تراشیدن موی حیوان گزارش شده است. لذا تنها در صورت ضرورت بالا اقدام به تراشیدن موی حیوان از ته نمایید.

در ادامه به عنوان و بررسی اجمالی مواردی که نیاز به اصلاح موی سگ است می پردازیم.


نژاد سگ

در برخی از نژادهای سگ، رشد موهای سگ مانند موی سر انسان در اندازه خاصی متوقف نمی شود. یکی از این نژادها پودل و میکس پودل با اغلب نژادهاست. درصورتیکه موی سگ از اندازه مشخصی بلندتر شود شروع به کرک شدن کرده و این کرک موی سگ محل مناسبی جهت تجمع انواع باکتریها و قارچهای پوستی خواهد شد. بنابراین توصیه می شود بسته به اینکه موی سگ شما چقدر است به صورت سالانه و یا حتی زودتر اقدام به کوتاهی موی سگ نمایید.


بیماریهای پوستی سگ

درصورتیکه به هر دلیلی حیوان شما اعم از سگ یا گربه به یکی از انواع بیماری پوستی حیوانات مبتلا شده باشد، توصیه می شود جهت امکان پاکیزگی بیشتر اصلاح موی سگ به صورت کلی یا در آن موضع خاص انجام گیرد. علاوه بر امکان پاکیزه نگه داشتن آن قسمت از پوست حیوان، درصورتیکه دامپزشک برای بیماری پوستی حیوان داروی موضعی تجویز کرده باشد، اعمال دارو بر روی پوستی که اصلاح مو در آن انجام شده است به مراتب موثرتر از زمانیست که موی سگ در آن ناحیه بلند است.

 

ریزش موی سگ

برخی از نژادهای سگ مستعد ریزش موی فصلی یا ریزش مو دائمی هستن که این ریزش موی سگ برای سرپرست حیوان معضلی واقعی محسوب می شود و حتی ممکن است اقدام به واگذاری حیوان نماید. درصورتیکه بررسی های پزشکی انجام شده و حیوان شما به لحاظ تغذیه و ویتامینهای بدن، مشکل خاصی ندارد ولی همچنان ریزش موی سگ بسیار زیاد و آزار دهنده است، کوتاهی موی سگ میتواند تا مدتی بین 1 تا 3 ماه شما را کمی آسوده کرده و نگهداری از حیوان در خانه را تسهیل نماید. دقت کنید که یکی از دلایل ریزش موی سگ های خانگی، شستشوی بیش از اندازه سگ می باشد. سگها به دلیل نداشتن غدد عرق در پوست خود اصلا به اندازه ما نیاز به شستشو ندارند. در شرایط معمول سگها نباید بیش از دو هفته ای یک بار، با شامپوی مخصوص سگ شسته شوند. درصورتیکه حیوان خود را به پیاده روی می برید تنها به شستن دست و پای حیوان بسنده کنید. شستن بیش از اندازه سگ نه تنها باعث کم شدن ریزش موی سگ نشده بلکه از اصلی ترین دلایل ریزش موی حیوان می باشد.

برای شما مطلب کاملی درباره علت ریزش موی سگ و راه های درمان آن در وبلاگ قرار داده ایم


کرک شدن موی سگ

درصورتیکه موی سگ شما کرک شده است، این کرکها کم کم  باعث ایجاد مشکلات متنوعی برای حیوان خواهند شد. کرکها طی مرور زمان بیشتر و گسترده تر شده و باعث کشیده شدن دائمی موی حیوان خواهد شد که میتوان تصور کرد این کشش دائمی موی سگ چقدر می تواند آزاردهنده باشد. علاوه بر آن احتمال رشد باکتری در کرکها به دلیل عدم امکان شستشوی مناسب، بیشتر خواهد بود.


کوتاهی موی سگ در فصل گرما

برای خنک کردن سگ، شاید یکی از آخرین انتخابها اصلاح موی حیوان باشد. 

آراسته شدن حیوان

یا اینکه در هر نژادی، رویش طبیعی موی سگ میتواند زیباترین مدل برای حیوان باشد ولی برخی از صاحبان سگ تمایل به اصلاح مدل دار موی سگ دارند. در این صورت بهتر است اصلاح موی سگ تنها به اندازه کمی جهت آراسته شدن کوتاه شده و از اصلاح کردن موی سگ از ته، اجتناب کنید.


در صورتیکه به  یکی از دلایل بالا تصمیم به اصلاح موی سگ خود گرفتید، حتماً برای این منظور به یک مرکز معتبر و مجهز مراجعه نمایید. کوتاه کردن موی سگ ممکن است ظاهراً کار ساده ای به نظر برسد ولی از حساسیت خاصی برخوردار است. درصورتیکه آرایشگر سگ شما از تبحر بالایی برخوردار نباشد باعث ایجاد استرس بالایی برای حیوان شده و حتی ممکن است نیاز به بیهوش کردن سگ پیدا کنید که اصلا توصیه نمیشود. همچنین امکان بریدن پوست و یا حتی زبان حیوان وجود دارد که بسیار آزاردهنده می باشد. حتی وسایل و لوازم این کار نیز در یک کوتاهی مناسب و کم استرس بسیار مهم است. لوازم و دستگاههای اصلاح موی حیوانات، مخصوص بوده و صدای کمتر و بازدهی بالا برای موی پرحجم حیوان دارد. از آنجایی که صلاح و اختیار حیوانا خانگی شما تماماً متکی به تصمیمات شماست، حتماً در انتخاب مراکز ارائه خدمات حیوان نهایت دقت را به خرج دهید.


کلیه حقوق این وبسایت محفوظ می باشد 1399-1400