جراحی حیوانات در تهران

جراحی حیوانات در تهران

جراحی گربه

جراحی سگ و جراحی گربه یکی از مهمترین پروسه هایی که در کلینیکهای دامپزشکی برای حیوانات خانگی انجام می گیرد، انجام عمل جراحی حیوانات به خصوص جراحی سگ و جراحی گربه است. اینکه چرا حیوان خانگی شما تحت عمل جراحی قرار می گیرد و این عمل شامل چه مواردی می شود و زمان بهبودی چگونه خواهد بود ، برخی از سوالات مهمی است که باید در مورد آنها با دامپزشک خود صحبت کرده و جواب آنها را بدانید. در این مطلب سعی کردیم به مهمترین مسائل و سوالات در زمینه جراحی حیوانات خانگی و پاسخ آنها، به اختصار بپردازیم.


انواع جراحی های متداول حیوانات خانگی

عقیم سازی پرتعدادترین عمل جراحی است که در کلینیکهای دامپزشکی انجام می گیرد.  عمل عقیم سازی سگ و عقیم سازی گربه . با اینکه بحث و اختلاف نظر در خصوص اخلاقی بودن این عمل همچنان وجود دارد ولی تا امروز طبق بررسی های انجام شده توسط دامپزشکهای متخصص در سراسر دنیا، اغلب به این نتیجه رسیده ایم که مزایای انجام عمل عقیم سازی سگ و گربه  بسیار بیشتر از مضرات احتمالی آن می باشد. علاوه بر حیوانات خانگی، بهترین و انسانی ترین روش کنترل سگ ها و گربه های شهری نیز، عقیم سازی آنها می باشد.

در عمل عقیم سازی سگ نر و گربه نر، بیضه ها از کیسه بیضه و در عمل عقیم سازی سگ ماده و گربه ماده، رحم و تخمدانها از بدن خارج می شوند. انجام عمل عقیم سازی سگ ماده و گربه ماده، احتمال ابتلای آنها به بیماریهای دستگاه تناسلی و انواع سرطانهای رحم، تخمدان و حتی سرطان سینه در سگ و گربه را به صفر می رساند. همچنین عقیم سازی سگ نر و گربه نر نیز احتمال بیماریهای مربوط به پروستات و مجاری ادرار را بسیار کم می کند. همچنین احتمال فرار کردن سگ و گربه شما در فصل جفت گیری بسیار کمتر خواهد بود. علاوه بر این درصورتیکه عقیم سازی در سالهای اولیه زندگی حیوان انجام شود، سگ نر و ماده خانگی به انجام اعمال شبه جفت گیری عادت نخواهند کرد.
برخی از کلینیک های دامپزشکی برای حیوانات خیابانی جراحی عقیم سازی رایگان سگ و گربه یا با تعرفه حمایتی انجام میدهند. هزینه عقیم سازی سگ و گربه، معمولا متناسب با نرخ تورم تغییر می کند و نمیتوان عدد مشخصی در مقاله برای آن اعلام کرد.

 بزرگترین سگ دنیا را دیدید؟ معرفی رکورد داران گینس + عکس

جراحی های ارتوپدی سگ و گربه

علاوه بر آسیب های خارجی نظیر تصادفات یا افتادن از ارتفاع که باعث آسیب به استخوانهای سگ و گربه می شود، برخی از نژادهای سگ مستعد مبتلا شدن به بیماریها و نقایص ارتوپدی نظیر جابجایی مفصل ران و آسیب های زانو و پارگی ACL هستند. جراحی های ارتوپدی می توانند پیچیده و سنگین باشند و گاهی حیوان برای ریکاوری و بازیافتن توانایی استفاده از اندام جراحی شده، نیاز به جلسات فیزیوتراپی یا آب درمانی دارد.
 


جراحی خارج کردن جسم خارجی

گاهی جراحی سگ و گربه جهت خارج کردن جسم خارجی از چشم، لثه، گوش یا روده حیوان انجام می شود.
 

جراحی بافت نرم

گاهی زیر پوست یا داخل بدن حیوانات خانگی تومورهایی رشد می کنند. این تومورها می توانند خوش خیم یا بدخیم باشند. ولی در اغلب موارد به جز کیس های خاص، توصیه دامپزشک برداشتن تومور خواهد بود.
 


جراحی چشم و دندانپزشکی سگ

جراحی چشم سگ و گربه شامل درمان زخم قرنیه، عارضه چشم گیلاسی، توده داخل پلک و ... می باشد. همینطور یکی از متداولترین اعمال برای حفظ سلامت دهان و دندان حیوانات خانگی، جرم گیری دندان سگ . گربه است. بدیهیست استفاده از مسواک و جلوگیری از ایجاد جرم، به انجام پروسه جرمگیری که نیاز به بیهوش کردن حیوان دارد، اولویت بسیار دارد.
 

جراحی پرندگان

پرندگان به دلیل سیستم بدنی متفاوت از پستانداران، بیهوشی و جراحی بسیار پرخطری دارند و ریسک به هوش نیامدن پرنده از بیهوشی بسیار بالاست. علاوه بر آن، درصورتیکه دچار شکستگی بال شده باشند، معمولاً این احتمال که پس از جراحی نتوانند دوباره به درستی پرواز کنند بالا خواهد بود. با این حال دامپزشک متخصص پرندگان، صلاح حیوان را برای تصمیم گیری درباره جراحی، بررسی و به شما اعلام خواهد کرد.
 

مواردی که هنگام جراحی سگ و گربه باید در نظر گرفته شوند

 سن و سلامت عمومی سگ شامل وضعیت قلب و ریه و نتایج نرمال آزمایش خون
اعلام داروها یا موادی که حیوان خانگی شما به آن حساسیت دارد.
عوارض احتمالی جراحی
خطرات سلامتی و کیفیت زندگی حیوان در صورت عدم انجام جراحی
زمان بازیابی و مراقبت های بعد از عمل
فیزیوتراپی/توانبخشی
ریسک بیهوشی و احتمال به هوش نیامدن حیوان. این خطر به خصوص در سنین بالای حیوانات، محتمل تر خواهد بود.
 

دستورالعمل های قبل از جراحی حیوانات خانگی

دستورالعمل های قبل از عمل سگ و گربه بسته به نوع عملی که انجام می شود و اینکه آیا عمل جراحی حیوان، اورژانسی است یا برنامه ریزی قبلی شده، متفاوت است. با این حال مجموعه ای از دستورالعمل های قبل از جراحی سگ و گربه را در اختیار شما قرار می دهیم که می تواند به عنوان یک راهنمای کلی برای آماده سازی های قبل از عمل مورد استفاده قرار گیرد:
 توصیه های دامپزشک حیوان خود را برای تغذیه و نوشیدن یک روز قبل و/یا صبح جراحی دنبال کنید.
بیشتر جراحی های حیوانات ناشتا انجام می شود. به طور کلی، از شما خواسته می شود که بعد از نیمه شب شب قبل از عمل به سگ خود غذا ندهید.
اکثر سگ ها مجاز به نوشیدن آب تا صبح جراحی هستند.
 

مراقبت های بعد از جراحی سگ ها و گربه ها

درست مانند دستورالعمل های قبل از عمل حیوان، پروتکل های ریکاوری و مراقبت بعد از جراحی سگ و گربه بسته به نوع عمل انجام شده و اینکه آیا جراحی اورژانسی است یا خیر متفاوت است. با این موارد زیر می تواند به عنوان یک راهنمای کلی برای مراقبت های بعد از عمل مورد استفاده قرار گیرد:
 اگر سگ خود را در حین جراحی در کلینیک گذاشته و خارج می شوید، مطمئن شوید که چه زمانی باید برای گرفتن حیوان مراجعه کنید. اکثر سگ ها و گربه ها می توانند چند ساعت پس از بیدار شدن از بیهوشی به خانه بروند.
برای جراحی های سنگین یا اورژانسی، ممکن است به منظور نظارت بر علائم حیاتی و ارائه مراقبت های ویژه، بستری حیوان در قسمت بستری مرکز شبانه روزی به مدت 24 ساعت توصیه شود.
مطمئن شوید که همه اطلاعات مربوط به زمانبندی و دوز داروهایی که باید تا مدتی پس از عمل جراحی حیوان مورد استفاده قرار گیرد، نوع غذا و نوشیدنی مورد نیاز حیوان، تعویض پانسمان، کشیدن بخیه ها و غیره را از دامپزشک مربوطه به دقت گرفته اید.
زمان مراجعه مجدد به دامپزشکی را جویا شده و ترجیحاً شماره تماس دامپزشک حیوان خود را جهت پیگیری درصورت پیش آمدن شرایط اورژانسی خصوصا در 24 ساعت اول پس از عمل جراحی، داشته باشید.
اطلاع از اینکه حیوان شما چه اندازه مجاز به حرکت کردن می باشد. این موضوع مخصوصاً در اعمال جراحی ارتوپدی حیوانات از اهمیت ویژه برخوردار است.
نکات مراقبت کمکی
اکثر جراحی ها نیاز به بخیه زدن حیوان دارند. اغلب برای جلوگیری از لیس زدن موضع عمل توسط حیوان و پایین آوردن احتمال آسیب به بخیه و عفونت موضع، از گردنبند الیزابت برای حیوانات استفاده می گردد.
موضع عمل را برای چک کردن علائم احتمالی عفونت که شامل قرمزی یا تورم می شود، کنترل کنید
 

همواره به یاد داشته باشید که تصمیم به انجام عمل جراحی برای سگ شما بستگی به شما دارد و تصمیم گیری آگاهانه، اخلاقی و دلسوزانه، وظیفه شما به عنوان سرپرست حیوان است. حتماً از حاذق بودن دامپزشک خود و استاندارد بودن تجهیزات کلینیک اطمینان حاصل نمایید.


کلیه حقوق این وبسایت محفوظ می باشد 1399-1400