چک آپ و واکسیناسیون در تهران

چک آپ و واکسیناسیون در تهران

واکسن سگ و واکسن گربه

واکسیناسیون سگ و واکسیناسیون گربه

واکسیناسیون حیوانات خانگی یکی از اصلی ترین اقدامات بهداشتی در نگهداری سگ و گربه محسوب می شود. حیوانات خانگی هم مانند انسانها در معرض بیماریهای واگیردار ویروسی متداول و خطرناکی هستند که برای بسیاری از آنها واکسن مناسب جهت پیشگیری از بیمار شدن سگ و گربه شما وجود دارد. مخصوصاً توله سگ ها و بچه گربه ها بسیار در برابر بیماریهای سگ و گربه ضعیف بوده و درصورت ابتلا به یکی از این بیماریها احتمال مرگ برای آنها بسیار بالا خواهد بود. ولی یک باور عمومی نادرست در خصوص واکسیناسیون سگ و گربه وجود دارد که اغلب مردم تصور می کنند این واکسنها برای عدم انتقال بیماری از حیوان به خانواده است. درحالیکه تمامی ویروسهایی که سگ و گربه شما با واکسن سگ و واکسن گربه در برابر آن ایمن می شود (به استثنای ویروس هاری) مخصوص خود حیوان بوده و نوع و سویه ویروس اصلاً قابل انتقال به انسانها نخواهد بود. بنابراین باید بدانیم که واکسیناسیون سگ و گربه در اصل برای حمایت از سلامت خود حیوان در مقابل بیماریهای واگیردار ویروسی مخصوص حیوانات انجام می شود. از اصلی ترین بیماریهای ویروسی سگ و گربه که واکسن بر علیه آن وجود داشته و توسط دامپزشک تجویز می شود، میتوان به بیماری پاروو-ویروس سگ ها، پنلکوپنی گربه ها و هاری برای هردوی سگها و گربه ها اشاره کرد. واکسن زدن به توله سگها و بچه گربه ها معمولا از سن 6 هفتگی شروع می شود. برنامه و جدول واکسیناسیون سگ و گربه و زمان تکرار آن توسط دامپزشک در شناسنامه سگ یا گربه شما درج خواهد شد و در برخی از کلینیک های دامپزشکی برای یادآوری زمان واکسن سگ یا واکسن گربه شما با شما تماس می گیرند. معمولاً دامپزشک از شما میخواهد که توله سگ یا بچه گربه خود را پیش از انجام دوره واکسیناسیون و ایمن شدن بدن آنها در برابر این بیماریهای کشنده سگ ها و گربه ها، بیرون از خانه نبرید و در تماس با سایر حیوانات نیز قرار ندهید.قیمت واکسیناسیون سگ و گربه

از آنجاییکه اغلب واکسن سگ و واکسن گربه خارجی هستند قیمت واکسن گربه و سگ باتوجه به قیمت روز دلار متغیر خواهد بود. هر دوره تزریق واکسن در حال حاضر (سال 1400) بسته به اینکه شامل کدامیک از واکسن های گربه و سگ شود، معمولا بین 250 تا 450 هزار تومان هزینه خواهد داشت. البته دوره های اصلی و مهم واکسیناسیون، در سال اول می باشد. هرچند که اگر شما سرپرستی سگ یا گربه ای را قبول کرده اید که سنی بالای یک سال دارد و از سابقه واکسیناسیون حیوان مطلع نیستید، احتمالاً دامپزشک یک دوره کامل واکسیناسیون گربه یا سگ را برای اطمینان به شما پیشنهاد خواهد داد.

با بزرگترین سگ های دنیا آشنا شوید (به همراه عکس)

اگر به سگ یا گربه واکسن نزنیم چه می شود؟

با اینکه انجام یک دوره کامل واکسیناسیون تاثیر بسیار زیادی به احتمال سلامت و طول عمر سگ و گربه شما خواهد داشت ولی سوالی که پیش می آید این است که آیا بعد از انجام یک دوره کامل واکسیناسیون سگ و گربه، نیاز به تکرار سالانه واکسن هست؟

معمولاً دامپزشکان توصیه می کنند که واکسنهای سگ و گربه تا سنین 7 یا 10 سالگی حیوان به صورت سالانه تکرار شود ولی یافته های جدید نشان می دهد که حتی یک دوره کامل واکسیناسیون سگ و گربه، آنها را در برابر بیماریهای مورد نظر بین 5 تا 10 سال ایمن می کند! بنابر این تحقیقات جدید واقعا نیازی به تکرار سالانه واکسن سگ و گربه نمی باشد. عدم تکرار واکسن سالانه علاوه بر صرفه جویی در هزینه نگهداری از سگ و گربه شما، عوارض جانبی احتمالی واکسن را نیز به همراه نخواهد داشت. ولی تصمیم گیری برای تمامی اقدامات در خصوص حیوان خانگی خود را حتماً با کمک دامپزشک معتمد خود انجام داده و از اقدامات خودسرانه اجتناب کنید.

همه باید ها و نباید ها راجع به اصلاح موی سگ و گربه را بدانید

عوارض جانبی واکسن سگ و واکسن گربه

هر درمان دارویی علاوه بر اثرات حیات بخش ممکن است اثرات جانبی ناخواسته ای را به همراه داشته باشد. درصورتیکه سگ یا گربه شما هرگونه بیماری خاص با آلرژی دارد هر اندازه که بی اهمیت به نظر می رسد ولی حتماً آن را پیش از تزریق واکسن با دامپزشک حیوان مطرح نمایید.

عوارض متداول و کم اهمیت واکسیناسیون در 24 ساعت پس از واکسن گربه و سگ


 • قرمزی ، تورم خفیف و حساسیت در محل واکسیناسیون
 • کاهش سطح فعالیت (خستگی)
 • از دست دادن اشتها
 • تب درجه پایین
 • ترشحات بینی ، عطسه ، سرفه یا سایر علائم تنفسی
اگر هر یک از این علائم بیش از 24 ساعت طول کشید یا اگر حیوان خانگی شما بسیار ناراحت و بی قرار است حتما با دامپزشک حیوان خود تماس بگیرید.

سایر عوارض جانبی کمتر شایع اما جدی تر واکسیناسیون سگ و گربه ممکن است در عرض چند دقیقه تا چند ساعت پس از واکسیناسیون ایجاد شود. این واکنشها فوریتهای پزشکی محسوب می شوند و در صورت بروز هر یک از موارد زیر باید فوراً حیوان را به اورژانس دامپزشکی برسانید.

 • غش کردن و بیهوش شدن
 • مشکل در تنفس
 • سرفه مداوم و شدید
 • برجستگی های قرمز، برجسته و خارش دار کهیرمانند روی بدن حیوان
 • تورم چشم ها یا پوزه حیوان
 • استفراغ مداوم یا اسهال
 در صورت ضرورت مراجع به دامپزشکی در ساعات نیمه شب یا روز های تعطیل ، مراکز شبانه روزی را از اینجا پیدا کنید

یکی از واکسنهایی که برخی از صاحبان سگ ها پیگیر تهیه آن هستند، واکسن ضد کنه سگ می باشد. باید بدانیم که چنین واکسنی وجود ندارد که بدن سگ و گربه را برای همیشه نسبت به لانه گزینی انگلها نظیر کک و کنه ایمن کند. بلکه داروهایی مانند آیورمکتین وجود دارند که زیر پوست حیوان تزریق شده و با پخش شدن در سراسر بدن حیوان تا مدتی انگلهای پوستی سگ و گربه را از بین خواهد برد. لازم به ذکر است که این داروها با توجه به مضرات و عوارض آنها معمولاً نباید برای پیشگیری استفاده شوند و تنها برای درمان سگ ها و گربه هایی استفاده می شوند که درحال حاضر مبتلا به انگلهای پوستی نظیر جرب، کک و کنه هستند. جهت پیشگیری از ابتلا به انگلهای پوستی حیوان، علاوه بر رعایت نظافت محل زندگی حیوان، میتوانید از قلاده ضد کنه در فصول بهار و تابستان که احتمال ابتلا به انگلهای پوستی شایعتر است استفاده کنید.

 


کلیه حقوق این وبسایت محفوظ می باشد 1399-1400