مشکلات تنفسی و آسم در سگها

مدت مطالعه 4 دقیقه

شناختن علائم بیماری های مشکلات تنفسی و آسم در سگ ها بسیار مهم است ، سگ‌ها نیز مانند انسان‌ها می‌توانند از حملات آسم خفیف تا شدید رنج ببرند. در این مطلب قصد داریم علائم و نشانه‌های آسم در سگ‌ها توضیح دهیم. اگر به سگ شما حمله آسمی دست داد، باید چه کنید و چگونه می‌توانیم آن را درمان کنیم.ما در پت لینک روزانه تلاش میکنیم تا اطلاعات شما را در رابطه با بیماری های حیوانات افزایش دهیم، همچنین در صورتی که نیاز به پیدا کردن یک مرکز خدمات حیوانات داشته باشید از این لینک " نزدیکترین دامپزشکی و پت شاپ حیوانات " میتوانید با فیلتر کردن ابزارهایی که در صفحه قرار داده ایم به بهترین نتیجه برسید. شما هم اگر مرکز درمانی و خدماتی برای حیوانات دارید و یا میشناسید که هنوز در پت لینک نیست میتوانید در کمتر از 3 دقیقه به صورت رایگان آن را ثبت کنید " ثبت مرکز خدماتی حیوانات در پت لینک " ، در ادامه همراه ما باشید تا با یکی از بیماری هایی که سگ ها با آن مواجه میشوند به صورت کامل آشنا شوید، امیدواریم این مطلب برای شما مفید باشد. 

در این مقاله چه خواهیم خواند؟ 

آسم در سگ ها چیست؟

علائم آسم و دستگاه تنفسی سگ چیست؟ 

انواع آسم و خس خس کردن سینه سگ

تشخیص آسم و مشکلات تنفسی سگ 

راه های درمان آسم سگ 

آیا سگ ها می توانند دستگاه کمک تنفسی آسم داشته باشند؟

جلوگیری از حملات آسم 

 

آسم در سگ ها چیست؟

آسم asthma در سگ که به معنی آسما یا نفس نفس زدن است یکی از بیماری های مجاری هوایی به شمار میآید، در سگ ها، آسم یک بیماری آلرژیک است که البته لازم است این مورد را در نظر بگیریم که در سگها آسم بسیار کمتر از گربه سانان شایع است. حملات آسم زمانی رخ می دهد که سگ نسبت به یک ماده تحریک کننده واکنش آلرژیک نشان دهد. راه هوایی ملتهب شده و منجر به انقباض و اسپاسم راه های هوایی کوچک در ریه می شود. در چنین مواقعی معمولا قفسه سینه سگ خس خس میکند و حیوان با مشکلات تنفسی رو به رو میشود. 

این بیماری به طور معمول در سگ های میانسال و برخی از سگ های جوان دیده می شود. سگ های کوچک جثه بیشتر از سگ های بزرگ به این بیماری مبتلا می شوند.

 

علائم آسم و مشکلات تنفسی در سگ؟

علائم آسم در سگ ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • سرفه های مداوم
  • از دست دادن انرژی
  • دشواری تنفس (اغلب به صورت ناگهانی)
  • تنفس سریع و پی در پی
  • نفس نفس زدن شدید با دهان کاملا باز
  • خس خس کردن سینه سگ 
  • لثه های آبی رنگ (ناشی از کمبود اکسیژن)
  • از دست دادن اشتها

اگر سگ شما هر یک از این علائم را نشان داد، بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید ( برای پیدا کردن دامپزشکی های اطراف خود بر روی لینک کلیک کنید ) . در حالی که آسم ممکن است این علائم را ایجاد کند، چندین بیماری جدی دیگر نیز می تواند علائم مشابهی ایجاد کند و تشخیص دقیق محرک بسیار مهم است.

 

انواع آسم و خس خس کردن سینه سگ

در سگ ها دو نوع آسم دیده میشود: 

یکی از آنها ناشی از آلرژی در سگ است که حیوان دارد ، مانند انسان ها که به دلیل آلرژی به مواد خاصی که ارثی است به مواد خاصی آلرژی نشان میدهند و با خس خس کردن قفسه سینه و مشکلات تنفسی رو به رو میشوند 

نوع دوم آسم قلبی است ، این اصطلاح توسط دکتری به نام جیمز هوپ در سال 1833 نام گذاری شده است، در حقیقت آسم قلبی سگ اصلا آسم نیست بلکه مجموعه ای از علامی است که مشابه علائم آسم است و لازم است درمان آن با توجه به مشکلات اساسی قلب انجام شود، این نکته خیلی مهم است که زمانی که سگ خود را به یک دامپزشکی میبرید تشخیص این آسم به درستی انجام شود چرا که علائم مشابهی مانند ( تنگی نفس سگ ، خس خس سینه ، سرفه ) در هر دو نوع وجود دارد 

 

دلایل آسم در سگ ها

 

چگونه آسم در سگ ها تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص آسم در سگ، دامپزشک شما یک معاینه فیزیکی کامل انجام می دهد تا تصویر دقیقی از سلامت عمومی سگ شما دریافت کند و سایر علل بالقوه این علائم مانند بیماری کرم قلب در سگ، بیماری قلبی و عفونت های باکتریایی را رد کند. آزمایش‌های تشخیصی دیگری مانند آزمایش کرم قلب یا عکس‌برداری با اشعه ایکس ممکن است توصیه شود تا به دامپزشک شما درک بیشتری از وضعیت حیوان خانگی شما بدهد.

 

درمان آسم سگ امکان پذیر است؟

بسته به شدت و دفعات حملات آسم سگ شما، داروهای استروئیدی ضد التهابی ممکن است به کنترل علائم و جلوگیری از آسیب طولانی مدت ریه کمک کنند. حملات آسم در سگ می تواند باعث آسیب دائمی به ریه های سگ شود، به همین دلیل است که علائم همیشه باید جدی گرفته شود و در صورت مشاهده هر یک از آنها باید با دامپزشک خود تماس بگیرید.

 

آیا سگ ها می توانند دستگاه کمک تنفسی آسم داشته باشند؟

در برخی موارد ممکن است داروهای استنشاقی آسم تجویز شود. سالبوتامول که جزء داروهای گشادکننده مجاری هوایی می باشد. کاربرد اصلی این دارو در پیشگیری و درمان تنگی نفس در بیماران مبتلا به آسم می باشد. علاوه بر این سالبوتامول در بیماران دچار آسم ورزشی، برونشیت مزمن، آمفیزم و سایر بیماری هایی که موجب اشکال در تنفس می شوند، نیز استفاده می شود. اصولا سالبوتامول با شل کردن عضلات جدار مجاری هوایی و در نتیجه باز کردن آنها باعث تسهیل تنفس می گردد. سالبوتامول به شکل اسپری، شربت، محلول استنشاقی، قرص و تزریق تولید می شود .

علائم آسم در سگ ها و راه درمان آسم سگ

می تواند به آرامش و رفع انقباض عضلات راه هوایی کمک کند که تنفس سگ شما را بهبود می بخشد. همیشه قبل از دادن هرگونه دارویی به سگ خود با دامپزشک خود مشورت کنید. بسیاری از داروهای انسانی برای سگ ها سمی هستند. همچنین ممکن است بیماری سگ شما آسم سگها نباشد و استفاده از داروهای آسم سگ، اتفاقاً بیماری حیوان شما را وخیم تر کند. لطفاً به هیچ وجه برای درمان سگ، خوددرمانی انجام ندهید.

 

چگونه می توانم به سگم کمک کنم تا از حملات آسم جلوگیری کنم؟

برخی از رایج ترین محرک های حملات آسم در سگ ها عبارتند از گرده گل، کپک، دود سیگار و محصولات پاک کننده. اگر شما و دامپزشکتان قادر به شناسایی علت حملات آسم سگ خود هستید، از آوردن ماده حساسیت زا به خانه خودداری کنید، زیرا این بهترین کاری است که می توانید برای کمک به سگ خود انجام دهید. سیگار کشیدن و قلیان کشیدن در محیطی که سگ زندگی می کند برای سگها بسیار مضر است. ریه سگها به شدت به دود حساس بوده و قرار گرفتن در معرض دود میتواند آسیبهای جبران ناپذیر به سلامت حیوان وارد کند. همینطور استفاده مداوم و زیاد از مواد شوینده با بوهای تند و حتی بی بو، میتواند سگ شما را در خطر ابتلا به آلرژی و آسم قرار دهد. درصورتیکه سگ شما مبتلا به آسم سگهاست، هرچه کمتر در معرض محرک قرار گیرد، احتمال دارد حملات کمتر آسم را تجربه کند.

توجه: توصیه های ارائه شده در این پست برای مقاصد اطلاعاتی در نظر گرفته شده است و توصیه پزشکی در مورد حیوانات خانگی نیست. برای تشخیص دقیق وضعیت حیوان خانگی خود، لطفاً و حتماً با دامپزشک خود صحبت کنید.

برای دوستانتان بفرستید :

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل *

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد

کلیه حقوق این وبسایت محفوظ می باشد 1399-1400