خدمات دندانپزشکی حیوانات در تهران

خدمات دندانپزشکی حیوانات در تهران

مسواک و خمیردندان سگ

دندان سگ و گربه و کلا بهداشت دهان و دندان سگ و گربه یکی از عوامل مهم در سلامت حیوان محسوب می شوند. علاوه بر اینکه سلامت دندان سگ و گربه برای غذا خوردن حیوان ضروری است، عفونت و بیماریهای لثه و جرم دندان گربه و سگ، تاثیر بسزایی در سلامت عمومی حیوان گذاشته و حتی عفونت لثه سگ و گربه ممکن است باعث آسیب به قلب حیوان شود.

85 درصد همه حیوانات خانگی تا 3 سالگی به بیماری پریودنتال مبتلا می شوند. بیماری پریودنتال یک بیماری پیشرونده بافتهای نگهدارنده اطراف دندانها و علت اصلی از دست دادن زودرس دندان است. بیماری پریودنتال زمانی شروع می شود که باکتری ها با ذرات غذا ترکیب شده و پلاک روی دندان ها ایجاد کنند. ظرف چند روز ، مواد معدنی موجود در بزاق با پلاک پیوند می یابند و تشکیل تارتار می دهند ، ماده ای سخت که به دندان می چسبد. باکتری ها زیر لثه تکثیر می شوند و باعث التهاب لثه سگ و گربه می کردند. باکتری ها بافت حمایتی اطراف دندان را از بین می برند و منجر به از دست رفتن دندان می شوند. این بیماری به عنوان پریودنتیت شناخته می شود. التهاب لثه و پریودنتیت تغییراتی را ایجاد می کند که به آن بیماری پریودنتال گفته می شود. باکتری های مرتبط با بیماری پریودنتال همچنین می توانند در جریان خون حرکت کرده و قلب ، کلیه ها و کبد را آلوده کنند.

 


بیماری های دندانی می تواند منجر به بوی بد دهان سگ، جویدن دردناک و از دست دادن دندان شود.

باکتری های زیر لثه می توانند به قلب ، کلیه ها و کبد منتقل شوند.

جرمگیری دندان سگ و جرمگیری دندان گربه برای برداشتن پلاک و جرم از دندان حیوان خانگی و ارزیابی سلامت دهان لازم است.

مراقبت های منظم دندانپزشکی در خانه می تواند به بهبود سلامت دهان حیوان خانگی شما کمک کند و فاصله بین جرمگیری دندان حیوان را طولانی تر کند.

تمیز کردن حرفه ای دندانپزشکی دامپزشکی تنها راه حذف جرم از دندان ها و زیر بافت لثه است تا از سلامت حیوان خانگی شما محافظت شود.

 

جرمگیری دندان سگ و دندان گربه

در حین جرمگیری دندان گربه و سگ بایستی حتما حیوان توسط دامپزشک بیهوش شود. این بیهوشی جهت معاینه کامل دهان سگ و گربه توسط دامپزشک و انجام فرآیند جرمگیری که دردناک می باشد، ضروریست. در فرآیند جرمگیری دندان سگ و گربه، پلاک و جرم از دندان های حیوان خانگی برداشته می شود و سلامت کل دهان (زبان ، لثه ها ، لب ها و دندان ها) ارزیابی می شود.

بررسی و تمیز کردن دندان گربه و سگ ممکن است شامل موارد زیر گردد:

از بین بردن پلاک و تارتار قابل مشاهده از روی دندان

از بین بردن پلاک و تارتار از زیر لثه

بررسی حفره های دندان برای ارزیابی بیماری های دندانی

پرداخت برای صاف کردن خطوط مینای دندان که ممکن است باکتری ها را جذب کند

رادیوگرافی دندان (اشعه ایکس) برای ارزیابی مشکلات زیر خط لثه

استفاده از فلوراید دندان

برداشتن یا ترمیم دندان های شکسته یا آلوده

بازرسی لب ها ، زبان و کل دهان از نظر رشد ، زخم یا مشکلات دیگر

 


چگونه می توانم بدانم که حیوان خانگی من به جرمگیری دندان نیاز دارد؟

معاینه و بررسی منظم از دهان حیوان خانگی شما برای ابتلا به بیماری های دندانی در مراحل اولیه مهم است. جرم تارتار ممکن است بصورت تجمع طلایی مایل به قهوه ای روی دندان ها ، نزدیک خط لثه ظاهر شود. قرمزی یا خونریزی در امتداد خط لثه ممکن است نشان دهنده التهاب لثه باشد. علائم دیگر بیماری های دندانی عبارتند از:

بوی بد دهان سگ

پنجه کشیدن حیوان به دهان و دندان

مشکل در جویدن و غذا خوردن یا امتناع از غذا خوردن

دندانهای شل شده یا افتاده

در صورت مشاهده هر یک از این علائم در حیوان خانگی خود ، از دامپزشک خود برای معاینه تخصصی دندان سگ و گربه خود وقت بگیرید.

 با ریزش موی سگ خود مشکل دارید؟ حتما این مطلب را بخوانید.

مزایای تمیز کردن و جرمگیری دندان سگ و گربه 

یک تمیز کردن حرفه ای دندان گربه و سگ، نه تنها پلاک و تارتار قابل مشاهده روی سطح دندانها بلکه باکتری های زیر لثه را نیز از بین می برد. این امر منابع احتمالی عفونت را در دهان و سایر اندام ها از بین می برد و حیوان خانگی شما را از درد و از دست دادن دندان و بیماریهای بعدی ناشی از عفونت پیشرفته دهان و دندان محافظت می کند.

 

برای تمیز نگه داشتن دندان های حیوان خانگی خود چه کار کنیم؟

پس از انجام تمیز کردن دندان ها، می توانید چندین مرحله را در خانه انجام دهید تا دندان های حیوان خانگی خود را تمیز نگه دارید و فاصله بین جرمگیری دندان گربه و سگ خود را طولانی کنید.

 

دامپزشک شما ممکن است یک محصول پیشگیری از پلاک دندانی را توصیه کند. ماده ای که شما به طور هفتگی روی دندان ها و لثه های سگ و گربه خود استفاده می کنید. این محصول به سطح دندان ها می چسبد و مانعی ایجاد می کند که از تشکیل پلاک جلوگیری می کند. همچنین استفاده از قطره های ضد جرم دندان سگ و گربه که با اندازه مشخصی در آب حیوان ریخته می شود یا جویدن خوراکی هایی مانند قلم برای سگ یا جویدنیهای مخصوص جلوگیری از جرم دندان سگ و گربه که در پت شاپ ها ارائه می شود میتواند به کمتر کردن سرعت ایجاد جرم دندان سگ و گربه کمک کند.

درست مانند انسانها ، مسواک زدن سگ و گربه به صورت روزانه می تواند به حذف ذرات غذا از بین دندان های حیوان خانگی شما کمک کند. می توانید از مسواک مخصوص سگ و گربه یا از مسواک کودک استفاده کنید یا از دامپزشک خود مسواک انگشتی بخرید. باید از خمیردندان های انسانی برای سگ و گربه اجتناب شود زیرا حاوی موادی هستند که نباید توسط حیوان خانگی شما بلعیده شود. استفاده از خمیردندان مخصوص سگ و گربه به مراتب مهمتر از استفاده از مسواک مخصوص گربه و سگ می باشد. همچنین سگ یا گربه شما ممکن است طعم خمیر دندان حیوان خانگی را دوست داشته باشد، که در طعم هایی مانند مرغ، غذاهای دریایی و مالت موجود است. برای انتخاب مسواک سگ و مسواک گربه حتما به سایز دهان حیوان خود توجه کنید. مسواک مخصوص سگ و گربه به دلیل طراحی خاصی که دارند معمولا راحتتر به کار گرفته میشوند.


چندین رژیم غذایی و درمان های دندانی نیز می توانند به حداقل رساندن پلاک و جرم کمک کنند. مانند رژیم های غذایی که هنگام جویدن روی سطح دندان عمل سایندگی را انجام می دهند حاوی موادی هستند که از ایجاد جرم تارتار جلوگیری می کند. از دامپزشک خود بپرسید که کدام رژیم ها یا خوراکی ها برای سلامت دندان حیوان خانگی شما مناسب است.

 

 


کلیه حقوق این وبسایت محفوظ می باشد 1399-1400