فحل سگ چیست | پت لینک

فحل سگ چیست

مدت مطالعه 5 دقیقه

آیا میدانید فحل سگ چیست؟ ما در این مقاله از پت لینک تصمیم داریم در خصوص فحل سگ و مراقبتهای دوران فحلی بپردازیم، اگر سرپرستی سگ ماده ای را به عهده گرفته اید لازم است با فحل سگ و مراقبتهای دوران فحلی آشنا شوید، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

در این مقاله چه خواهیم خواند؟

از کجا بفهمیم سگ ماده فحل شده

علائم فحل شدن سگ ژرمن

سگ ماده در چه سنی بالغ میشود؟

فحل یا پریود سگ چند روز است

مراحل فحلی سگ ( پریود در سگ ها )

دوره پرواستروس (Proestrus)

دوره فحلی سگ یا دوره استروس (Estrus)

دوره دی استروس (Diestrus)

دوره آنستروس (Anestrus)

مراقبت های دوران فحلی سگ

حتما سگ خود را با قلاده بیرون ببرید

به سگ خود اجازه دهید استراحت کند

به سگ خود محبت کنید

در دوران پریودی سگ خود مراقب سگ های شیطون باشید!!!

خرید اسباب بازی و تشویقی را فراموش نکنید

درمان عدم فحلی در سگ

 

از کجا بفهمیم سگ ماده فحل شده

همانطور که میدانید برای نگهداری از حیوانات خانگی به خصوص سگ و گربه لازم است مسئولیت زیادی را بر عهده بگیرید آشنایی با نحوه ی مراقبت از این حیوانات و کسب اطلاعات در خصوص آنها به شما در نگهداری صحیح از این حیوانات خانگی کمک خواهد کرد.

سگهای ماده همانند انسانها و دیگر پستانداران در دوره های منظمی (که برای سگها هر 6 ماه یکبار است)، وارد مرحله ی قاعدگی یا فحلی میشوند، در واقع پریود سگها که همان اولین چرخه ی فحلی است، زمانی که بلوغ میرسند تجربه میشود و در این زمان نیز در صورت جفت گیری، باردار خواهند شد. در ادامه به علائم و مراحل سیکل فحلی خواهیم پرداخت.

 

علائم فحل شدن سگ ژرمن

بطورکلی فحل شدن در انواع نژادهای سگ با علائمی همراه خواهد بود که شما با دانستن این علائم و بروز آنها در سگ خود متوجه بالغ شدن سگ خواهید شد، از جمله مهمترین علائم فحل سگ عبارت است از:

 • تنبل شدن
 • پرخاشگری
 • کم اشتهایی
 • التهاب سینه ها
 • خونریزی از واژن
 • ترشحات زرد رنگ
 • افزایش دفعات ادرار
 • التهاب و بزرگ شدن ناحیه تناسلی
 • بروز احساسات بیش تر
 • بلند کردن پا موقع ادرار
 • تکان دادن بیش از حد دم
 • میل نزدیک شدن به سگ های نر
 • میل و کشش بیشتر سگهای نر به سمت سگ ماده

علائم فحل شدن سگ ژرمن | زمان جفت گيري سگ

توجه داشته باشید چنانچه سگ شما حداقل 6 ماه سن داشته و علائم ذیل را در او مشاهده کرده اید احتمالا سگ وارد اولین دوره فحلی شده است، معمولا در اولین دوره فحلی یا پریود سگ ماده، خونریزی به قدری کم است که امکان دارد اصلا متوجه آن نشوید.

سگ ماده در چه سنی بالغ میشود؟

سگ ماده معمولا در سن 6 ماهگی بالغ میشود، البته ممکن است این زمان با توجه به نژاد سگ متفاوت باشد بعنوان مثال سگ ژرمن معمولا در 10 ماهگی دچار خونریزی خواهد شد. با توجه به نژاد سگ زمان پریودی سگ ممکن است به 18 ماهگی تا دو سالگی برسد.

اگر  شرایط نگهداری از توله سگ و همینطور خانواده های جدید و مناسبی که توله ها را برای باقی عمر به آنها واگذار کنید سراغ ندارید لطفاً پس از اولین دوره فحلی، اقدام به عقیم کردن سگ ماده خود کنید. با این کار علاوه بر کاهش احتمال بروز سرطان رحم، امکان انتقال بیماریهای جنسی را از بین برده و باعث افزایش طول عمر سگ خود شده و همچنین او دیگر نیاز به جفت گیری احساس نکرده و اذیت نخواهد شد.

 

فحل یا پریود سگ چند روز است

چرخه فحلی سگ دو تا سه هفته طول کشیده و  معمولا بیشتر نژادهای سگ هر 6 ماه یکبار فحل میشوند. البته توجه داشته باشید که این فاصله ی زمانی ممکن است متفاوت باشد. امکان دارد زمان قاعدگی، پریود یاheat  سگ در نژادهای کوچک به 3 یا 4 بار در سال و در سگهای نژاد بزرگ مانند گریت دین به 18 ماه یکبار میرسد.

فحل سگ چند روز است | فحل یعنی چی

مراحل فحلی سگ ( پریود در سگ ها )

در حقیقت دوره ی فحلی زمانی است که سگ ماده پذیرای سگ نر بوده و باروری نیز در این زمان اتفاق می افتد. فحل یا پریود در سگها و بطورکلی سیکل جنسی شامل 4 مرحله ی پرواستروس، استروس، دی استروس و آنستروس است که به صورت مجزا هر کدام را در ادامه به شما دوستان پت لینک توضیح خواهیم داد.

 

دوره پرواستروس (Proestrus)

این دوره که با نام پیش قاعدگی  سگ ها یا پیش فحلی شناخته میشود خونریزی شروع شده و بین 7 تا 10 روز و در برخی نژادها تا 15 روز ادامه دارد، در این مرحله معمولا سگهای نر به سمت سگ ماده جذب شده اما سگ ماده جفتگیری نمیکند. پروستروس در واقع مرحله ای است که صاحبان سگ متوجه بروز تغییرات در سگ خواهند شد.

در دوره ی پرواستروس تغییرات مشخصی در سیستم تولید مثل، رحم و آندومتر سگ ایجاد میشود و بدنبال آن دوره ی فحلی آغاز خواهد شد.

 

دوره فحلی یا دوره استروس (Estrus)

در دوران قاعدگی یا فحلی میزان خونریزی سگ کاهش یافته و تبدیل به لکه های زرد میشود، در دوران فحلی نیز سگهای نر به سمت سگ ماده جذب میشوند و سگ ماده نیز میل به جفتگیری خواهد داشت، توجه داشته باشید که فحلی دوره ای است که سگ در آن زمان میتواند باردار شود. معمولا سگ ماده به مدت یک تا 2 هفته در دوره ی فحلی به سر میبرد که این دوران میتواند کوتاه تر یا طولانی تر شود.

علت جذب سگهای نر به ماده در این دوران وجود هورمونهای جنسی است که حتی در ادرار سگ ماده وجود داشته و توجه سگ نر را جلب میکند این هورمونها بوی خاصی دارد که سگ نر را متوجه خود خواهد کرد. توجه داشته باشید که جفتگیری سگ نر و ماده در این دوران حتماً منجر به بارداری سگ خواهد شد.

دوره فحلی یا دوره استروس | چرخه قاعدگی سگ

دوره دی استروس (Diestrus)

دی استروس مرحله ی سوم از سیکل جنسی سگهای ماده بوده که در این زمان ترشحات قطع شده و واژن به حالت عادی باز میگردد. در صورتیکه سگ باردار نشده باشد این دوره 45 تا 60 روز طول خواهد کشید. این دوره را هم سگهای باردار گاهی هم سگهایی که باردار نیستند تجربه کرده و این زمان را با دوران حاملگی کاذب سگ میشناسند و تورم غده های شیری یکی از علائم فیزیکی دوره ی استروس است. در دوره ی دی استروس هورمون پروژسترون در سگها به بیشترین مقدار خود خواهد رسید.

 

دوره آنستروس (Anestrus)

آنستروس زمانی است بین دی استروس و پروستروس بعدی که معمولا 4 ماه طول میکشد و با توجه به نژادهای مختلف سگ ممکن است این دوران طولانیتر باشد، در حقیقت در این دوران فحل سگ تمام شده و خونریزی و ترشحی دیده نخواهد شد و سگ ماده هیچ تمایلی به جفتگیری نخواهد داشت؛ چرا که هورمونهای بدن سگ به حالت عادی باز خواهند گشت.

دوره آنستروس سگ | پریود سگ ماده

مراقبت های دوران فحلی سگ

معمولا سگهای ماده در این دوران دچار بدن درد شده و اشتهای خود را از دست میدهند و از آنجاییکه تغذیه سگ پریود مهم است حتما توجه داشته باشید که آب، غذا و ویتامینهای لازم را برای سگ خود آماده و در دسترس او قرار دهید.

اگر سگ شما در منزل زندگی می کند بهتر است در این دوران از پوشک برای سگ خود استفاده کنید. از دیگر مراقبتهایی که لازم است شما بعنوان سرپرست سگ در زمان فحل سگ ماده به آن توجه داشته باشید عبارت است از:

 

◾حتما سگ خود را با قلاده بیرون ببرید

به هیچ عنوان سگ خود را در زمان پریود بدون قلاده به گردش نبرید چرا که ممکن است سگ برای پیدا کردن جفت فرار کرده و شما نتوانید به راحتی سگ خود را پیدا کنید. برای اینکه خیالتان از این بابت آسوده باشد میتوانید اقدام به تهیه ی  پلاکهای گردنی QR code پت لینک کنید.  این پلاکها دارای کد QR هستند و اگر سگ شما گم شده باشد فردی که آن را پیدا کند میتواند با اسکن این کد به اطلاعات سگ و صاحب آن دسترسی پیدا کرده و آن را فورا به شما بازگرداند.

حتما سگ خود را با قلاده بیرون ببرید | زمان فحل سگ ماده

 

◾به سگ خود اجازه دهید استراحت کند

معمولا سگها در زمان فحلی تنبل میشوند پس اگر سگ شما هم این دوران را میگذراند زمان استراحتش را تنظیم کنید و اجازه دهید به خوبی استراحت کند.

 

◾به سگ خود محبت کنید

از آنجاییکه سگها در این دوران به شدت احساسی میشوند باید توجه خود را به آنها بیشتر کنید. در دوران فحلی محبت و نوازش را از سگ خود دریغ نکنید.

به سگ خود محبت کنید | تغذیه سگ پریود

 

◾در دوران پریودی سگ خود مراقب سگ های شیطون باشید!!!

اگر با سگ خود به گردش میروید حواستان به سگهای نر باشد به خصوص اگر سگ خود را داخل پارکینگ یا حیاط نگهداری میکنید چرا که سگ نر میتواند به راحتی به حیاط یا پارکینگ شما وارد شود.

 

خرید اسباب بازی و تشویقی را فراموش نکنید

از آنجاییکه سگها در دروان فحلی خود کم حوصله میشوند بهتر است با خرید اسباب بازی یا تشویقی آنها را سرگرم کنید.

خرید اسباب بازی و تشویقی را فراموش نکنید | درد پریودی در سگ

 

درمان عدم فحلی در سگ (چرا سگ پریود نمیشه!؟)

از جمله دلایلی که ممکن است سگ با تاخیر در پریود مواجه شود میتوان به بالغ نشدن سگ اشاره کرد اگر متوجه تاخیر در فحلی سگ شده اید شاید هنوز به بلوغ کامل نرسیده یا با توجه به نژاد سگ این زمان دیرتر اتفاق می افتد.

البته توجه داشته باشید در صورتیکه زمان زیادی گذشته و سگ همچنان فحل نشده بهتر است سگ خود را نزد دامپزشک برده و در این خصوص با او مشورت کنید گاهی اوقات دامپزشک از امپول برای فحل شدن سگ یا تجویز دارو برای فحل شدن سگ استفاده میکند، ممکن است عدم فحلی سگ به دلیل عفونت رحمی یا بیماری باشد.

 

سخن پایانی:

ضمن تشکر از همراهی شما تا پایان این مقاله از پت لینک، ما در این مقاله به پاسخ این سوال پرداختیم که فحل سگ چیست اگر شما هم سرپرستی سگی را به عهده گرفته اید بهتر است به جهت آشنایی با روشهای صحیح مراقبت و نگهداری از حیوانات خانگی سری به منوی مجله در سایت پت لینک بزنید در این بخش مقالات آموزشی مختلفی قرار داده شده که آشنایی با آنها برای صاحبان سگ و گربه الزامی است.

در صورتیکه سگ شما دچار بیماری شده و میخواهید او را نزد دامپزشک ببرید میتوانید از طریق صفحه ی اطلاعات مراکز خدماتی حیوانات با کلینیکهای دامپزشکی در محدوده ی محل سکونت خود آشنا شوید.

برای دوستانتان بفرستید :

دیدگاه کاربران

" من ی سگه ماده اشپیتز دارم الان دفعه ی سومی که فحل میشه یکساله هستش.ورم میکنه مثانه اش و منو وادارمیکنه که به مثانه شو بمالم انگار راحت میشه.ومرتب طی شبانه روز ای کار رو انجام میده طوری شده طی شبانه روز دوتامون چندساعت میخوابیم وای موضوع داره هردومون رو اذیت میکنه درضمن نمیخام سگمو عقیم کنم ‌باتشکر "

" دوست عزیز، تنها راه اتمام دردهای پریودی، عقیم سازی هست. ولی شاید بتونید از دامپزشک برای تسکین دادن دردش دارو بگیرید. با دامپزشک مشورت کنید. "

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل *

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد

کلیه حقوق این وبسایت محفوظ می باشد 1399-1400