پریودی سگ و یا زمان فحلی سگ و مراقبت های آن
فحل سگ چیست | عکس پریودی سگ

فحل سگ چیست

مدت مطالعه 7 دقیقه

آیا میدانید فحل سگ چیست؟ ما در این مقاله از پت لینک تصمیم داریم در خصوص فحل سگ مدت زمان پریودی سگ ها و مراقبتهای دوران فحلی بپردازیم، اگر سرپرستی سگ ماده ای را به عهده گرفته اید لازم است با دوره پریود شدن سگ ها و مراقبتهای دوران فحلی آشنا شوید، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

در این مقاله چه خواهیم خواند؟

از کجا بفهمیم سگ ماده فحل شده

علائم فحل شدن سگ ژرمن

سگ ماده در چه سنی بالغ میشود؟

سگ کی پریود میشه؟

فحل یا پریود سگ چند روز است

مراحل فحلی سگ ( پریود در سگ ها )

دوره پرواستروس (Proestrus)

دوره فحلی سگ یا دوره استروس (Estrus)

دوره دی استروس (Diestrus)

دوره آنستروس (Anestrus)

مراقبت های دوران فحلی سگ

حتما سگ خود را با قلاده بیرون ببرید

به سگ خود اجازه دهید استراحت کند

به سگ خود محبت کنید

در دوران پریودی سگ خود مراقب سگ های شیطون باشید!!!

خرید اسباب بازی و تشویقی را فراموش نکنید

درمان عدم فحلی در سگ

 

از کجا بفهمیم سگ ماده فحل شده

همانطور که میدانید برای نگهداری از حیوانات خانگی به خصوص سگ و گربه لازم است مسئولیت زیادی را بر عهده بگیرید آشنایی با نحوه ی مراقبت از این حیوانات و کسب اطلاعات در خصوص آنها به شما در نگهداری صحیح از این حیوانات خانگی کمک خواهد کرد.

سگهای ماده همانند انسانها و دیگر پستانداران در دوره های منظمی (که برای سگها هر 6 ماه یکبار است)، وارد مرحله ی قاعدگی یا فحلی میشوند، در واقع پریود سگها که همان اولین چرخه ی فحلی است، زمانی که بلوغ میرسند تجربه میشود و در این زمان نیز در صورت جفت گیری، باردار خواهند شد. در ادامه به علائم و مراحل سیکل فحلی خواهیم پرداخت.

 

علائم فحل شدن سگ ژرمن

بطورکلی فحل شدن در انواع نژادهای سگ با علائمی همراه خواهد بود که شما با دانستن این علائم و بروز آنها در سگ خود متوجه بالغ شدن سگ خواهید شد، از جمله مهمترین علائم فحل سگ عبارت است از:

 • تنبل شدن
 • پرخاشگری
 • کم اشتهایی
 • التهاب سینه ها
 • خونریزی از واژن
 • ترشحات زرد رنگ
 • افزایش دفعات ادرار
 • التهاب و بزرگ شدن ناحیه تناسلی
 • بروز احساسات بیش تر
 • بلند کردن پا موقع ادرار
 • تکان دادن بیش از حد دم
 • میل نزدیک شدن به سگ های نر
 • میل و کشش بیشتر سگهای نر به سمت سگ ماده

علائم فحل شدن سگ ژرمن | عکس پریودی سگ

توجه داشته باشید چنانچه سگ شما حداقل 6 ماه سن داشته و علائم ذیل را در او مشاهده کرده اید احتمالا سگ وارد اولین دوره فحلی شده است، معمولا در اولین دوره فحلی یا پریود سگ ماده، خونریزی به قدری کم است که امکان دارد اصلا متوجه آن نشوید.

سگ ماده در چه سنی بالغ میشود؟

سگ ماده معمولا در سن 6 ماهگی بالغ میشود، البته ممکن است این زمان با توجه به نژاد سگ متفاوت باشد بعنوان مثال سگ ژرمن معمولا در 10 ماهگی دچار خونریزی خواهد شد. با توجه به نژاد سگ زمان پریودی سگ ممکن است به 18 ماهگی تا دو سالگی برسد.

اگر  شرایط نگهداری از توله سگ و همینطور خانواده های جدید و مناسبی که توله ها را برای باقی عمر به آنها واگذار کنید سراغ ندارید لطفاً پس از اولین دوره فحلی، اقدام به عقیم کردن سگ ماده خود کنید. با این کار علاوه بر کاهش احتمال بروز سرطان رحم، امکان انتقال بیماریهای جنسی را از بین برده و باعث افزایش طول عمر سگ خود شده و همچنین او دیگر نیاز به جفت گیری احساس نکرده و اذیت نخواهد شد.

اگر متوجه شدین سگ شما بیش از حد بدنش را میخواراند حتما مقاله مرتبط با دلایل خارش بدن سگ و یا مقاله درمان خارش در سگ ها  را مطالعه کنید اطلاعات بسیار مفیدی در این مقاله در اختیار شما کاربران عزیز پت لینک قرار داده ام 

سگ کی پریود میشه

اجازه بدین ابتدای کار یه اصطلاح اشتباه را که در مورد سگها به کار میره تصحیح کنیم، بکار بردن واژه ی عادت ماهانه برای سگها اشتباه است چرا که سگها هر ماه پریود را تجربه نمیکنند.

بطور کلی سگها با توجه به نژاد و جثه ای که دارند معمولا در 6 ماهگی اولین پریودی خود را تجربه میکنند، البته در سگهایی با نژادهای کوچک مانند شیتزو ممکن است فحلی در 4 ماهگی رخ دهد. نکته ی مهم دیگر در خصوص پریودی سگها این است که خونریزی سگها بسیار کم بوده بطوری که گاهی اوقات صاحب سگ اصلا متوجه بالغ شدن و پریود سگ خود نمیشود! البته بی توجهی به بالغ شدن سگ کوچولوتون میتونه باعث جفت گیری سگ ماده با نرها و در نتیجه بارداری و شلوغ شدن اطرافتان با حداقل 6 توله سگ بامزه بشه! 😄

فحل یا پریود سگ چند روز طول میکشه؟

چرخه فحلی سگ دو تا سه هفته طول کشیده و  معمولا بیشتر نژادهای سگ هر 6 ماه یکبار فحل میشوند. البته توجه داشته باشید که این فاصله ی زمانی ممکن است متفاوت باشد. امکان دارد زمان قاعدگی، پریود یاheat  سگ در نژادهای کوچک به 3 یا 4 بار در سال و در سگهای نژاد بزرگ مانند گریت دین به 18 ماه یکبار میرسد.برخی مواقع سیکل فحلی یا مدت زمان قاعدگی در سگ در حدود 7 تا 10 روز زمان میبره، البته همانطور که گفتیم این مدت در نژادهای مختلف متفاوته و حتی در برخی از نژادها فقط 2 تا 3 روز طول میکشه.

 

فحل سگ چند روز است | عکس پریودی سگ فحل یعنی چی

تفاوت فحل شدن با پریود سگ

برخی از افراد فحل شدن و پریود سگ را با یکدیگر اشتباه می گیرند و تفاوت این دو را نمی دانند، در واقع فحلی شامل مراحلی از چرخه تولید مثل بوده و خونریزی یا پریود نیز یکی از نشانه های فحل سگ است.

عکس پریودی سگ با پریودی | petlink

مراحل فحلی سگ ( پریود در سگ ها )

در حقیقت دوره ی فحلی زمانی است که سگ ماده پذیرای سگ نر بوده و باروری نیز در این زمان اتفاق می افتد. فحل یا پریود در سگها و بطورکلی سیکل جنسی شامل 4 مرحله ی پرواستروس، استروس، دی استروس و آنستروس است که به صورت مجزا هر کدام را در ادامه به شما دوستان پت لینک توضیح خواهیم داد.

 

دوره پرواستروس (Proestrus)

این دوره که با نام پیش قاعدگی  سگ ها یا پیش فحلی شناخته میشود خونریزی شروع شده و بین 7 تا 10 روز و در برخی نژادها تا 15 روز ادامه دارد، در این مرحله معمولا سگهای نر به سمت سگ ماده جذب شده اما سگ ماده جفتگیری نمیکند. پروستروس در واقع مرحله ای است که صاحبان سگ متوجه بروز تغییرات در سگ خواهند شد.

در دوره ی پرواستروس تغییرات مشخصی در سیستم تولید مثل، رحم و آندومتر سگ ایجاد میشود و بدنبال آن دوره ی فحلی آغاز خواهد شد.

 

دوره فحلی یا دوره استروس (Estrus)

در دوران قاعدگی یا فحلی میزان خونریزی سگ کاهش یافته و تبدیل به لکه های زرد میشود، در دوران فحلی نیز سگهای نر به سمت سگ ماده جذب میشوند و سگ ماده نیز میل به جفتگیری خواهد داشت، توجه داشته باشید که فحلی دوره ای است که سگ در آن زمان میتواند باردار شود. معمولا سگ ماده به مدت یک تا 2 هفته در دوره ی فحلی به سر میبرد که این دوران میتواند کوتاه تر یا طولانی تر شود.

علت جذب سگهای نر به ماده در این دوران وجود هورمونهای جنسی است که حتی در ادرار سگ ماده وجود داشته و توجه سگ نر را جلب میکند این هورمونها بوی خاصی دارد که سگ نر را متوجه خود خواهد کرد. توجه داشته باشید که جفتگیری سگ نر و ماده در این دوران حتماً منجر به بارداری سگ خواهد شد.

دوره فحلی یا دوره استروس | عکس پریودی سگ

دوره دی استروس (Diestrus)

دی استروس مرحله ی سوم از سیکل جنسی سگهای ماده بوده که در این زمان ترشحات قطع شده و واژن به حالت عادی باز میگردد. در صورتیکه سگ باردار نشده باشد این دوره 45 تا 60 روز طول خواهد کشید. این دوره را هم سگهای باردار گاهی هم سگهایی که باردار نیستند تجربه کرده و این زمان را با دوران حاملگی کاذب سگ میشناسند و تورم غده های شیری یکی از علائم فیزیکی دوره ی استروس است. در دوره ی دی استروس هورمون پروژسترون در سگها به بیشترین مقدار خود خواهد رسید.

 

دوره آنستروس (Anestrus)

آنستروس زمانی است بین دی استروس و پروستروس بعدی که معمولا 4 ماه طول میکشد و با توجه به نژادهای مختلف سگ ممکن است این دوران طولانیتر باشد، در حقیقت در این دوران فحل سگ تمام شده و خونریزی و ترشحی دیده نخواهد شد و سگ ماده هیچ تمایلی به جفتگیری نخواهد داشت؛ چرا که هورمونهای بدن سگ به حالت عادی باز خواهند گشت.

 عکس پریودی سگ | دوره آنستروس سگ پریود سگ ماده

مراقبت های دوران فحلی سگ

معمولا سگهای ماده در این دوران دچار بدن درد شده و اشتهای خود را از دست میدهند و از آنجاییکه تغذیه سگ پریود مهم است حتما توجه داشته باشید که آب، غذا و ویتامینهای لازم را برای سگ خود آماده و در دسترس او قرار دهید.

اگر سگ شما در منزل زندگی می کند بهتر است در این دوران از پوشک برای سگ خود استفاده کنید. از دیگر مراقبتهایی که لازم است شما بعنوان سرپرست سگ در زمان فحل سگ ماده به آن توجه داشته باشید عبارت است از:

تغذیه سگ پریود

🐟 🍖 🍗 پریودی سگ یک شرایط کاملا طبیعی برای همه ی نژادهای سگ ماده بوده و به دلیل اینکه سگتان در این دوره ضعف جسمانی پیدا میکند بهتر است که غذاهای مفید و مقوی برایش آماده کنید. حتما در رژیم غذایی سگ انواع گوشت، مرغ، ماهی، سبزیجات، میوه، عصاره قلم و... را جای بدید.

سعی کنید در این دوره تمامی ویتامینهای مورد نیاز برای سگ را آماده کنید، حواستان باشد که اشتهای سگ در این دوره کمتر میشه پس به زور بهش غذا ندهید بهتره که غذاهای مورد علاقه اش را آماده کنید. غذاهای کنسروی و تشویقی را هم فراموش نکنید که سگها خیلی بهش علاقه دارند.

 

مراقبت های فحلی سگ | عکس پریودی سگ

◾حتما سگ خود را با قلاده بیرون ببرید

به هیچ عنوان سگ خود را در زمان پریود بدون قلاده به گردش نبرید چرا که ممکن است سگ برای پیدا کردن جفت فرار کرده و شما نتوانید به راحتی سگ خود را پیدا کنید. برای اینکه خیالتان از این بابت آسوده باشد میتوانید اقدام به تهیه ی  پلاکهای گردنی QR code پت لینک کنید.  این پلاکها دارای کد QR هستند و اگر سگ شما گم شده باشد فردی که آن را پیدا کند میتواند با اسکن این کد به اطلاعات سگ و صاحب آن دسترسی پیدا کرده و آن را فورا به شما بازگرداند.

عکس پریودی سگ | زمان فحل سگ ماده

 

◾به سگ خود اجازه دهید استراحت کند

معمولا سگها در زمان فحلی تنبل میشوند پس اگر سگ شما هم این دوران را میگذراند زمان استراحتش را تنظیم کنید و اجازه دهید به خوبی استراحت کند.

 

◾به سگ خود محبت کنید

از آنجاییکه سگها در این دوران به شدت احساسی میشوند باید توجه خود را به آنها بیشتر کنید. در دوران فحلی محبت و نوازش را از سگ خود دریغ نکنید.

پت لینک بانک اطلاعاتی دامپزشکی ها | تغذیه سگ پریود

 

◾در دوران پریودی سگ خود مراقب سگ های شیطون باشید!!!

اگر با سگ خود به گردش میروید حواستان به سگهای نر باشد به خصوص اگر سگ خود را داخل پارکینگ یا حیاط نگهداری میکنید چرا که سگ نر میتواند به راحتی به حیاط یا پارکینگ شما وارد شود.

 

خرید اسباب بازی و تشویقی را فراموش نکنید

از آنجاییکه سگها در دروان فحلی خود کم حوصله میشوند بهتر است با خرید اسباب بازی یا تشویقی آنها را سرگرم کنید.

 عکس پریودی سگ درد پریودی در سگ ها | پیدا کردن دامپزشکی ها آنلاین با پت لینک

 

درمان عدم فحلی در سگ (چرا سگ پریود نمیشه!؟)

از جمله دلایلی که ممکن است سگ با تاخیر در پریود مواجه شود میتوان به بالغ نشدن سگ اشاره کرد اگر متوجه تاخیر در فحلی سگ شده اید شاید هنوز به بلوغ کامل نرسیده یا با توجه به نژاد سگ این زمان دیرتر اتفاق می افتد.

البته توجه داشته باشید در صورتیکه زمان زیادی گذشته و سگ همچنان فحل نشده بهتر است سگ خود را نزد دامپزشک برده و در این خصوص با او مشورت کنید گاهی اوقات دامپزشک از امپول برای فحل شدن سگ یا تجویز دارو برای فحل شدن سگ استفاده میکند، ممکن است عدم فحلی سگ به دلیل عفونت رحمی یا بیماری باشد.

 سوالات متداول:

در ادامه به سوالات رایج شما در خصوص فحلی و دوران قاعدگی سگها پاسخ داده ایم:

❓مدت زمان فحلی در سگهای ماده چند روزه؟

فحلی یک دوره ی طبیعی در زندگی سگهای ماده بوده که بطور متوسط 9 روز طول میکشد، البته این دوره با توجه به نژاد سگ متغیره و حتی سگ میتونه بین 4 تا 24 روز درگیر باشد.

❓سگ ماده تا چند روز به سگهای نر اجازه ی جفت گیری میدهد؟

هر دوره ی فحلی در حدود 18 روز بوده و سگهای نر در تمام این 18 روز جذب سگهای ماده میشوند اما جالبه بدانید سگهای ماده تنها برای نیمی از این زمان به سگهای نر جذب خواهند شد.

❓از کجا متوجه شوم که سگ در دوره ی فحلی است؟

به علائم این دوره توجه کنید، تورم ناحیه ی تناسلی و ترشحات خونی از اولین علائم شروع فحلی سگ است.

سخن پایانی:

ضمن تشکر از همراهی شما تا پایان این مقاله از پت لینک، ما در این مقاله به پاسخ این سوال پرداختیم که فحل سگ چیست اگر شما هم سرپرستی سگی را به عهده گرفته اید بهتر است به جهت آشنایی با روشهای صحیح مراقبت و نگهداری از حیوانات خانگی سری به منوی مجله در سایت پت لینک بزنید در این بخش مقالات آموزشی مختلفی قرار داده شده که آشنایی با آنها برای صاحبان سگ و گربه الزامی است.

در صورتیکه سگ شما دچار بیماری شده و میخواهید او را نزد دامپزشک ببرید میتوانید از طریق صفحه ی اطلاعات مراکز خدماتی حیوانات با کلینیکهای دامپزشکی در محدوده ی محل سکونت خود آشنا شوید.

برای دوستانتان بفرستید :

دیدگاه کاربران

" سلام خسته نباشید سگ‌ من پامر ماده 6 سالست اصلا جفتش ندادم و میخوام که جفتش بدم و الان پامر من تقریبا نزدیک سه سال بعد آخرین دوران پریودیش دیگه پریود نشد و امروز متوجه شدم که حالات قبل رو داره و پریود شده شاید سه چهار روزی از پریودیش بگذره چون متوجه چیزی نشدیم که مطمئن بشیم و امروز من متوجه شدم فقط نکته ایی که نمیدونم اینه کاملا قطع شده بود این دوره و امروز بعد سه سال شروع شد دوباره و میخوام که حتما جفتش بدم و توله گیری کنم چون اصلا تاحالا یکبارهم جفتگیری نکرده چه زمانی من میتونم سگم رو برای جفت گیری آماده کنم حالا که 6 سالشه خطری نداره بخواد باردار بشه؟ آخه جونم به نفساش وصله معجزه زندگیمه و تنها خودش بود که منو از افسردگی نجات داد ولی فقط من یدونه ازش دارم چه زمانی جفتش بدم بعد چندروز از مدت پریودی هنوزم تحمل دارن تو این سن باردار بشن؟ خواهش میکنم پاسخ بدید چون یک پامر نر خالص و اصیل مثل خودش پیدا کردم برای جفتگیری ولی اول مهم سگ خودمه که میتونه توی این سن؟ "

" با سلام. در این مورد با دامپزشک مشرت کنید که در این سن براش ضرر نداشته باشه باردار شدن "

" درود. میخواستم بگم که تمام اطلاعات رادرمورد سگم دارم وبخوبی ازش مراقبت میکنم. سه ساله وماده است. چند دوره پریودی را گذرانده وهیچ مشکلی باهاش نداشتم بغییراز پوشک کردنش که یک دقیقه از وقتم را میگرفت. موفق باشید. "

" زنده باشید "

" واژن سگ کی ب حالت اول بر می گردد "

" من ی سگه ماده اشپیتز دارم الان دفعه ی سومی که فحل میشه یکساله هستش.ورم میکنه مثانه اش و منو وادارمیکنه که به مثانه شو بمالم انگار راحت میشه.ومرتب طی شبانه روز ای کار رو انجام میده طوری شده طی شبانه روز دوتامون چندساعت میخوابیم وای موضوع داره هردومون رو اذیت میکنه درضمن نمیخام سگمو عقیم کنم ‌باتشکر "

" دوست عزیز، تنها راه اتمام دردهای پریودی، عقیم سازی هست. ولی شاید بتونید از دامپزشک برای تسکین دادن دردش دارو بگیرید. با دامپزشک مشورت کنید. "

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل *

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد

کلیه حقوق این وبسایت محفوظ می باشد 1399-1400